ПОВСТЯНІ ВИРОБИ ТА ЇХ РОЛЬ У ПОБУТІ ТУРКМЕН ТА ІНШИХ ТЮРКСЬКИХ НАРОДІВ
Ключові слова:
повсть, кошма, кошмоваляння, молитовник, головні убори з повсті, одяг з повстіАнотація
У всі епохи історії повстяні вироби широко використовувалися в господарстві і побуті туркмен та інших тюркських народів, у тому числі тих, що мешкали (хазари, печеніги, торки, половці, монголо-татари, ногайці тощо) або й досі мешкають на теренах України, зокрема – кримських татар. Їх різноманітність і висока якість свідчать про глибокі коріння і розвій цього ремесла.
Метою статті є дослідити значення і роль деяких повстяних виробів у побуті туркмен. Повстяні килими, завіси, одяг, плащі, пітники, чепраки, молитовники, покриви для юрти та ін. вироби робилися за допомогою особливої техніки валяння, і кожна з них була призначена для певної мети. Дослідження кожного виробу допомагає глибше зрозуміти духовні і побутові цінності туркменського та інших тюркських народів.
Посилання
Аннанепесов М. Хозяйство туркмен в XVIII – XIX вв. / М. Аннанепесов. – Ашхабад, 1972.
Байриева А. Обыкновенное чудо – солнечные кошмы / А. Байриева // Возрождение. – 2004. – № 7.
Бартольд В. В. История культурной жизни Туркестана / В. В. Бартольд. – Л., 1927.
Бичурин Н. Я. Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена / Н. Я. Бичурин. – Т. 1. – М.-Л., 1950.
Вамбери А. Путешествие по Средней Азии / А. Вамбери. – М., 2003.
Вамбери А. Путешествие по Средней Азии. Описание поездки из Тегерана через Туркменскую степь по восточному берегу Каспийского моря в Хиву, Бухару и Самарканд, совершенной в 1863 году / А. Вамбери. – СПб., 1865.
Гундогдыев О. Рыцари Азии / О. Гундогдыев. – Ашхабад, 2011.
Горзинска М. Скромный посланец минувших веков / М. Горзинска // Мирас. – 2007. – № 2.
Гродеков Н. И. Война в Туркмении. Поход Скобелева в 1880-1881 гг. / Н. И. Гродеков. – Т. 1. – СПб., 1883.
Дудин С. М. Ковровые изделия Средней Азии / С. М. Дудин. – б/м., 1926.
Dubowa N. Marguşlylaryň matalary we egin-eşikleri / N. Dubowa // Türkmen halysy – günsaýyn ösýän Watanymyzyň gözellik nusgasy. Nutuklaryň gysgaça beýany. – Aşgabat, 2008.
Кононов А. Н. Родословная туркмен. Сочинение Абул-Гази хана хивинского / А. Н. Кононов. – М.-Л., 1958.
Лессар П. М. Юго-западная Туркмения (земли сарыков и салоров) / П. М. Лессар. – СПб., 1885.
Массон M. Е. Парфянские ритоны Нисы / M. Е. Массон, Г. А. Пугаченкова // ЮТАКЭ. – Т. 4. – Ашхабад, 1959.
Mошкова В. Г. Очерки по истории Туркмении VIII – XIX вв. / В. Г. Mошкова, A. Н. Насонов, A. Е. Якубовский. – Ашхабад, 1945.
Ремпель Л. И. Терракота Мерва и глиняные статуи Нисы / Л. И. Ремпель // ЮТАКЭ. – Т. 1. – Ашхабад, 1949.
Руденко С. И. Древнейшие в мире художественные ткани / С. И. Руденко. – M., 1968.
Sarianidi W. I. Türkmen halyçylygy ozal çak edilişinden-de gadymydyr / W. I. Sarianidi // Türkmenistan. – 2003. – 29.05.
Толстов С. П. Древний Хорезм / С. П. Толстов. – М., 1948.
Уарзиати В. С. Символы и знаки великой степи (история культуры древних номадов) / В. С. Уарзиати, А. А. Галиев. – Алматы, 2006.
Хан (титул). Інтернет ресурс. Режим доступу: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%
Польові записи автора: Ґулмірадова Ґурбанґуль, 1963 р. народж., Лєбапський велаят, Ґарабєкєвульский район, ґенешлік Акґала, колгосп Лєбап, вул. Ґуртґєльдиєв, буд. 7.
Польові записи автора: Арсариєва Оґулґєрєк, 1928 р. народж., Марийський велаят, Таґтабазарський район, колгосп Узумчілік.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Редколегія публікує матеріали, не завжди поділяючи погляди їхніх авторів, зберігає стиль матеріалів, залишає за собою право скорочувати та редагувати тексти. Автор несе відповідальність за зміст статті, достовірність фактів, цитат, дат тощо. Друковані в інших виданнях матеріали до розгляду не приймаються. У разі передруку публікацій посилання на «Чорноморський літопис» обов’язкове.